Rodzina #1: Obowiązki męża

Rodzina to podstawowa komórka społeczna

… a relacje między małżonkami to podstawa rodziny. Dlatego w pierwszym odcinku przypominamy wszystkim mężom o ich obowiązkach względem swoich żon.

 

Obowiązek 1: Zaspokojenie potrzeb

Mąż musi, w miarę posiadanych środków, zaspokoić potrzeby swojej żony: zaopatrzyć w pożywienie, odzież, zapewnić bezpieczne schronienie itd. Powinien, jeśli może, wykorzystywać do tego swoje zasoby finansowe.
Pracuj więcej, by dawać więcej… ŻONIE.

Untitled-1

Obowiązek 2: Ochrona

Mąż musi chronić swoją żonę przed każdym niebezpieczeństwem. Niezależnie, czy ze swojej strony (przemoc fizyczna i psychiczna), czy przed zagrożeniami zewnętrznymi.
Kobieta musi się czuć przy mężu bezpieczna – nie wtedy, gdy on wychodzi z domu.

Untitled-2

Obowiązek 3: Cierpliwość

Mąż musi cierpliwie akceptować niedoskonałości małżonki. Kiedy zauważa coś, czego nie lubi, powinien jej to TAKTOWNIE wytłumaczyć . Gdy sytuacja jest permanentna, powinien pamiętać o wszystkich zaletach żony, które docenia.
Ponieważ żona jest WIERZĄCĄ, mąż nie ma prawa jej nienawidzić.

Untitled-3

Obowiązek 4: Nauka

Mąż musi nauczyć żonę podstawowych obowiązków religijnych. Jeśli nie może zrobić tego osobiście, musi zapewnić małżonce wszystko, czego potrzebuje do nauki i nie traktować jej jak rywala, a współpracownika, dzięki któremu sam również się rozwija.
Jest to szczególnie istotne ze względu na edukację religijną dzieci.

Untitled-4

Obowiązek 5: Nakazywanie dobrego postępowania

Mąż musi dopingować żonę do regularnego praktykowania religii, zachęcać do dobrych uczynków i odpowiedniego zachowania.

Untitled-5

Obowiązek 6: Autorytet

Mąż musi strzec swoją żonę przed złymi nawykami (obmawianie, lenistwo itp) i musi być stanowczy wobec zachowań, co do których jest pewny, że negatywnie wpływają na życie rodzinne.

Untitled-6

Obowiązek 7: Dostępność

Mąż musi znaleźć czas i przeznaczyć go dla żony, jeśli ona chce „wyjść”. Np. musi jej umożliwić odwiedzanie rodziców, sąsiadów i modlitwy w meczecie.
Dostępność również oznacza psychiczne zaangażowanie w relacje z własną żoną…

Untitled-7

Obowiązek 8: Dobre zachowanie

Mąż musi rozmawiać z żoną w najlepszy sposób. Powinien rycersko zachowywać się względem żony, a jego słowa powinny być delikatne jak pyłek. Nie ma nic gorszego niż człowiek, który zachowuje się jak kot przy znajomych a jak lew względem najbliższych.
Mąż musi pomagać żonie w obowiązkach domowych. W razie potrzeby sam złapać za mopa i wiadro.

Untitled-8

Obowiązek 9: Obrona honoru

Mąż nie może rozmawiać na tematy osobiste, dotyczące żony, z przyjaciółmi lub rodziną. Musi bronić jej honoru i stworzyć między małżonkami atmosferę wzajemnego zaufania, jeśli chce, aby żona z kolei strzegła jego sekretów.

Untitled-9

Obowiązek 10: Konsultacja

Mąż nie może się bać czy wstydzić zasięgania opinii żony zarówno w sprawach codziennych, jak i strategicznych życiowych. Poza faktem, że rady żony mogą być pomocne, mąż okazuje w ten sposób szacunek i podkreśla, że żona jest ważną dla niego osobą.

Untitled-10

Oczywiście to nie koniec listy! Jest mnóstwo książek dotyczących relacji rodzinnych w islamie. Nie zapominajmy, że obowiązkiem każdego muzułmanina jest poznanie jego obowiązków. Obowiązek jednej osoby może być prawem innej.
W następnym odcinku obowiązki żony względem męża, inshaAllah. Do tego czasu nie krępujcie się podzielić z nami swoimi radami dotyczącymi małżeństwa.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *